Podstawowe zasady Feng shui – jak je zastosować w sypialni?

O Feng shui każdy słyszał, ale kojarzy się głównie z jakimś azjatyckim dziwactwem, więc po co się przejmować.

BŁĄD

Zastosowanie zasad Feng shui w domu da Wam więcej niż pięknie dobrane meble – wniesie do domu dobrą, czystą energię i atmosferę, sprawi, że będzie to miejsce w którym Wy i Wasi bliscy będziecie czuć się dobrze, swobodnie, miejsce do którego będziecie chcieli wracać.

I mówię to z doświadczenia, moje ostatnie eksperymenty w mieszkaniu doprowadziły do zaburzenia przepływu energii – postawiłam fotel w złym miejscu i NIE MOGŁAM znieśc mojego salonu. Po prostu nie mogłam tam siedzieć – nazwijcie mnie wariatką, ale fotel przestawiłam, zaparzyłam kawę i odetchnęłam.

Nie zrobię Wam zdjęcia, bo w tym momencie w dawnym miejscu fotela stoi suszarka na ubrania (też trochę zakłóca mi zen…), ale obiecuję niedługo nadrobić na instagramie.

Kilka słów o Feng shui zanim zaczniemy.

Feng shui to starożytna, chińska filozofia projektowania przestrzeni wokół nas tak, aby wspierała przepływ energii w mieszkaniu czy miejscu które projektujemy. Dla Feng shui ważna jest zgodnośc pomieszczeń i przestrzeni z naturą. W Chinach zgodnie z zasadami tej filozofii planowane były nie tylko mieszkania czy domy,ale całe miasta i wsie.

Żeby zrozumieć tę filozofię trzeba zrozumieć jej podstawowe założenia filozofii Feng shui –  tłumacząc dosłownie: wiatr i woda, niewidzialne i nieuchwytne. Dwa żywioły, która aby służyły człowiekowi muszą występować w równowadze. Yin i Yang – pierwsza zasada właśnieo tym mówi – w naturze występują przeciwieństwa – ciepło i zimno – noc i dzień, czerń i biel – równowaga między tymi dwoma przeciwieństwami jest stanem, do którego Feng Shui chce dążyć.

O samej filozofii można mówić wiele i na pewno będę jeszcze o niej pisać, jednak co ważne, filozofia twierdzi, że odpowiednie ustawienie naszej przestrzeni jest w stanie uzdrowić wszystkie aspekty naszego życia – pracę, zdrowie czy związki, właśnie dzięki temu, że wprowadzimy do przestrzeni równowagę energetyczną i wpieramy odpowiedni przepływ energii.

Planując pomieszczenia powinniśmy zastanowić się więc przede wszystkim, jaki cel ma spełniać dane pomieszczenie i czy to, co w nim zaplanowaliśmy pozwoli nam ten cel osiągnąć

Sypialnia

Sypialnia to jedno z najwazniejszych pomieszczeń w mieszkaniu i bardzo ważne jest, żeby to właśnie tu energia sprzyjała relaksowi i odpoczynkowi.

Sypialnia odpowiedzialna jest za nasze zdrowie psychiczne i fizyczne (zdrowy sen) ale też za jakość naszych związków czy życia rodzinnego.

Jakich zasad należy się trzymać, aby żyć dobrze, długo i szczęśliwie

  • Po pierwsze z sypialni powinny zniknąć telewizory i komputery, przynoszą one energię pracy, stresu, złych wiadomości, a tego nie chcemy tuż przed snem.
  • Energia lubi okrągłe kształty i miękkie linie, jednak jeśli nie kusi Cię wizja zakupu okrągłego łóżka – unikaj ostrych kątów i kantów, postaw na miękkie, obłe kształty, delikatne rogi. Dlaczego? Energii łatwiej przepływać wokół takich kształtów.

  • Jeśli jesteśmy w temacie łóżka, tu też obowiązują pewne zasady – powinno być ono osiągalne z dwóch stron – nie stawiajmy więc jednego boku przy samej ścianie – nie powinno też być naprzeciwko drzwi (jak się położycie, Wasze stopy nie mogę pokazywać na drzwi).

Jeśli więc chcesz stworzyć udany związek z kimś szczególnym zasada jest prosta – musi mieć możliwość wstania w nocy do łazienki BEZ budzenia Cię, żeby się nad tobą przeturlać.

Zastanawiasz się, czemy boli Cię głowa i nie masz chłopaka? Już wiesz:

  • Po obydwu stronach łóżka powinny znaleźć się stoliki nocne – po pierwsze da poczucie harmonii i symetrii ale również spowoduje to powstanie energii zdrowego związku. Nawet jeśli jeszcze w takim nie jesteś, łatwiej będzie Ci go znaleźć.
  • Sypialnia nie powinna też być bardzo duża – wyjaśnień dlaczego nie wysypiamy się w dużych sypialniach można szukać w naszych instynktach przetrwania – w śnie jesteśmy bardzo obnażeni – nie mamy możliwości samoobrony – w mniejszych pomieszczeniach nasza podświadomość czuje się po prostu bardziej komfortowo.

Ładna, ale się nie wyśpisz:

  • Ten sam instynkt woli, żeby nasza głowa spoczywała blisko ściany – zagłówek powinien być więc bezpośrednio przy niej.
  • Głowa nie lubi również być bezpośrednio pod oknem – wszystko to, co dzieje się na zewnątrz zakłóci nasz odpoczynek, wniesie swoją energię do środka, a tego nie chcemy. Energia Chi wchodzi drzwiami i wylatuje oknem – jeśli będzie przepływać bezpośrednio nad naszym śpiącym ciałem, szansa jest, że nie będziemy spać spokojnie.

Tego nie chcemy:

  • Lustra z sypialni generalnie powinny zniknąć, jednak jesli już muszą tam być, niech nie będą naprzeciwko okna (energia wleci i od razu odbije się i wyleci z pokoju), zgodnie z filozofią feng shui nie mogą też odbijać naszego łóżka, ani generalnie nas – może to spowodować problemy w związku.

Czyli na pewno nie tak:

  • Materac nie może leżec na podłodze ani na łóżku z zabudowanym dołem (np. z przestrzenią do przechowywania) – powód jest prosty – energia chi musi cyrkulować nad i pod naszym ciałem kiedy śpimy – zabudowany dół uniemożliwi jej to.

To łóżko niżej musiałam wrzucić, bo jest po prostu piękne..

  • Sypialnia powinna być sypialnią – dlaczego? Jeśli planujemy pracować w sypialni ciężko będzie nam jednocześnie stworzyć w niej atmosferę aktywnej kreatywności stosując kolory stymulujące koncentrację i skupienie oraz atmosferę relaksu i miłości. Jeśli nie macie wyboru i musicie pracować w sypialni, dobrze jest wybrać takie meble, które można szybko posprzątać czy zamknąć bądź odgrodzić kiedy nie są używane.

Jak wyglądają Wasze sypialnie? Feng czy nie feng?

 

O mnie

OPA! Interiors to blog dla wszystkich kochających piękne wnętrza. 

To właśnie z miłości do nich powstała moja kolekcja uchwytów meblowych już dostępna W SKLEPIE

Całuski!

Olga

odkryj świat uchwytów i gałek meblowych opa!

Instagram

Archiwum

Jak założyć i prowadzić sklep internetowy z domu [podcast]

No i udało się! Po dwóch postach udało mi się również nagrać dla Was odcinek do posłuchania. Przypomnę dla zagubionych – w serii: biznes e-commerce z domu, powstały dwa wpisy na blogu Jak zacząć Sprzedaż i marketing W odcinku podcastu poruszam wszystkie te kwestie i, oprócz mojej historii, poruszam tematy: Od czego zacząć planowanie założenia

Czytaj więcej »

Biznes e-commerce z domu: marketing i sprzedaż

Kiedy już odpowiednio przygotujemy się do założenia sklepu internetowego –  to znaczy: zbadamy potrzeby rynku i znajdziemy produkt który spełni jego oczekiwania, znajdziemy dla siebie odpowiednią platformę do sprzedaży przez Internet (stronę i sklep internetowy), zbudujemy społeczność (bądź przygotujemy się do zbudowania społeczności) która będzie naszą pierwszą grupą odbiorców – przyjdzie czas na marketing, sprzedaż,

Czytaj więcej »

Biała cegiełka w kuchni i łazience – jak ułożyć?

Dziś kolejny post inspiracyjny – porozmawiamy sobie trochę o płytkach typu ‚biała cegiełka’. Popularny wybór, ale zobaczmy jak dodać cegiełce odrobinę pikanterii. Płytki cegiełki są dostępne w milionie rozmiarów, ja sama w swoim mieszkaniu zdecydowałam się na dwa: 10×20 w kuchni – ułożone w sposób który roboczo nazwałam, ‚od połowy’. Czyli jeden rząd układamy poziomo

Czytaj więcej »