Podstawowe zasady Feng shui – jak je zastosować w sypialni?

O Feng shui każdy słyszał, ale kojarzy się głównie z jakimś azjatyckim dziwactwem, więc po co się przejmować.

BŁĄD

Zastosowanie zasad Feng shui w domu da Wam więcej niż pięknie dobrane meble – wniesie do domu dobrą, czystą energię i atmosferę, sprawi, że będzie to miejsce w którym Wy i Wasi bliscy będziecie czuć się dobrze, swobodnie, miejsce do którego będziecie chcieli wracać.

I mówię to z doświadczenia, moje ostatnie eksperymenty w mieszkaniu doprowadziły do zaburzenia przepływu energii – postawiłam fotel w złym miejscu i NIE MOGŁAM znieśc mojego salonu. Po prostu nie mogłam tam siedzieć – nazwijcie mnie wariatką, ale fotel przestawiłam, zaparzyłam kawę i odetchnęłam.

Nie zrobię Wam zdjęcia, bo w tym momencie w dawnym miejscu fotela stoi suszarka na ubrania (też trochę zakłóca mi zen…), ale obiecuję niedługo nadrobić na instagramie.

Kilka słów o Feng shui zanim zaczniemy.

Feng shui to starożytna, chińska filozofia projektowania przestrzeni wokół nas tak, aby wspierała przepływ energii w mieszkaniu czy miejscu które projektujemy. Dla Feng shui ważna jest zgodnośc pomieszczeń i przestrzeni z naturą. W Chinach zgodnie z zasadami tej filozofii planowane były nie tylko mieszkania czy domy,ale całe miasta i wsie.

Żeby zrozumieć tę filozofię trzeba zrozumieć jej podstawowe założenia filozofii Feng shui –  tłumacząc dosłownie: wiatr i woda, niewidzialne i nieuchwytne. Dwa żywioły, która aby służyły człowiekowi muszą występować w równowadze. Yin i Yang – pierwsza zasada właśnieo tym mówi – w naturze występują przeciwieństwa – ciepło i zimno – noc i dzień, czerń i biel – równowaga między tymi dwoma przeciwieństwami jest stanem, do którego Feng Shui chce dążyć.

O samej filozofii można mówić wiele i na pewno będę jeszcze o niej pisać, jednak co ważne, filozofia twierdzi, że odpowiednie ustawienie naszej przestrzeni jest w stanie uzdrowić wszystkie aspekty naszego życia – pracę, zdrowie czy związki, właśnie dzięki temu, że wprowadzimy do przestrzeni równowagę energetyczną i wpieramy odpowiedni przepływ energii.

Planując pomieszczenia powinniśmy zastanowić się więc przede wszystkim, jaki cel ma spełniać dane pomieszczenie i czy to, co w nim zaplanowaliśmy pozwoli nam ten cel osiągnąć

Sypialnia

Sypialnia to jedno z najwazniejszych pomieszczeń w mieszkaniu i bardzo ważne jest, żeby to właśnie tu energia sprzyjała relaksowi i odpoczynkowi.

Sypialnia odpowiedzialna jest za nasze zdrowie psychiczne i fizyczne (zdrowy sen) ale też za jakość naszych związków czy życia rodzinnego.

Jakich zasad należy się trzymać, aby żyć dobrze, długo i szczęśliwie

  • Po pierwsze z sypialni powinny zniknąć telewizory i komputery, przynoszą one energię pracy, stresu, złych wiadomości, a tego nie chcemy tuż przed snem.
  • Energia lubi okrągłe kształty i miękkie linie, jednak jeśli nie kusi Cię wizja zakupu okrągłego łóżka – unikaj ostrych kątów i kantów, postaw na miękkie, obłe kształty, delikatne rogi. Dlaczego? Energii łatwiej przepływać wokół takich kształtów.

  • Jeśli jesteśmy w temacie łóżka, tu też obowiązują pewne zasady – powinno być ono osiągalne z dwóch stron – nie stawiajmy więc jednego boku przy samej ścianie – nie powinno też być naprzeciwko drzwi (jak się położycie, Wasze stopy nie mogę pokazywać na drzwi).

Jeśli więc chcesz stworzyć udany związek z kimś szczególnym zasada jest prosta – musi mieć możliwość wstania w nocy do łazienki BEZ budzenia Cię, żeby się nad tobą przeturlać.

Zastanawiasz się, czemy boli Cię głowa i nie masz chłopaka? Już wiesz:

  • Po obydwu stronach łóżka powinny znaleźć się stoliki nocne – po pierwsze da poczucie harmonii i symetrii ale również spowoduje to powstanie energii zdrowego związku. Nawet jeśli jeszcze w takim nie jesteś, łatwiej będzie Ci go znaleźć.
  • Sypialnia nie powinna też być bardzo duża – wyjaśnień dlaczego nie wysypiamy się w dużych sypialniach można szukać w naszych instynktach przetrwania – w śnie jesteśmy bardzo obnażeni – nie mamy możliwości samoobrony – w mniejszych pomieszczeniach nasza podświadomość czuje się po prostu bardziej komfortowo.

Ładna, ale się nie wyśpisz:

  • Ten sam instynkt woli, żeby nasza głowa spoczywała blisko ściany – zagłówek powinien być więc bezpośrednio przy niej.
  • Głowa nie lubi również być bezpośrednio pod oknem – wszystko to, co dzieje się na zewnątrz zakłóci nasz odpoczynek, wniesie swoją energię do środka, a tego nie chcemy. Energia Chi wchodzi drzwiami i wylatuje oknem – jeśli będzie przepływać bezpośrednio nad naszym śpiącym ciałem, szansa jest, że nie będziemy spać spokojnie.

Tego nie chcemy:

  • Lustra z sypialni generalnie powinny zniknąć, jednak jesli już muszą tam być, niech nie będą naprzeciwko okna (energia wleci i od razu odbije się i wyleci z pokoju), zgodnie z filozofią feng shui nie mogą też odbijać naszego łóżka, ani generalnie nas – może to spowodować problemy w związku.

Czyli na pewno nie tak:

  • Materac nie może leżec na podłodze ani na łóżku z zabudowanym dołem (np. z przestrzenią do przechowywania) – powód jest prosty – energia chi musi cyrkulować nad i pod naszym ciałem kiedy śpimy – zabudowany dół uniemożliwi jej to.

To łóżko niżej musiałam wrzucić, bo jest po prostu piękne..

  • Sypialnia powinna być sypialnią – dlaczego? Jeśli planujemy pracować w sypialni ciężko będzie nam jednocześnie stworzyć w niej atmosferę aktywnej kreatywności stosując kolory stymulujące koncentrację i skupienie oraz atmosferę relaksu i miłości. Jeśli nie macie wyboru i musicie pracować w sypialni, dobrze jest wybrać takie meble, które można szybko posprzątać czy zamknąć bądź odgrodzić kiedy nie są używane.

Jak wyglądają Wasze sypialnie? Feng czy nie feng?

 

O nas

Mosieżne uchwyty meblowe

OPA! Interiors to sklep internetowy dla wszystkich kochających piękne wnętrza. 

W naszej ofercie znajdziesz mosiężne uchwyty meblowe, złote uchwyty meblowe oraz uchwyty meblowe ze stali nierdzewnej.

Stale poszerzamy nasz asortyment o nowe, ciekawe produkty o minimalistycznym, ponadczasowym wzornictwie

Dziękujemy, że jesteś z nami!

odkryj świat mosiężnych uchwytów i gałek meblowych opa!

Instagram

mosieżne uchwyty meblowe

Jakie uchwyty meblowe wybrać do kuchni? Sprawdź najwygodniejsze rozwiązania.

Kuchnia to serce domu, miejsce, gdzie powstają aromatyczne dania i rodzą się niezapomniane chwile. Każdy detal ma znaczenie, dlatego wybór odpowiednich uchwytów meblowych może przyczynić się do stworzenia funkcjonalnej i stylowej przestrzeni kulinarnych wrażeń. Ponieważ to często właśnie w kuchni spędzamy najwięcej czasu otwierając i zamykając szafki wybór uchwytów ma tu spore znaczenie. W artykule

Czytaj więcej »
Margo mosiężny uchwyt meblowy brass cabinet handle

Piękno naturalnych materiałów we wnętrzach: gdzie zastosować mosiądz?

Coraz więcej osób szuka sposobów na wprowadzenie naturalnych materiałów do swoich wnętrz, aby stworzyć atmosferę spokoju, harmonii i bliskości natury. Wybór takich materiałów nie tylko nadaje pomieszczeniom niepowtarzalny charakter, ale także odzwierciedla troskę o środowisko naturalne oraz promuje zdrowy styl życia. Jednym z uniwersalnych materiałów, który doskonale komponuje się w różnych stylach wnętrzarskich, jest mosiądz.

Czytaj więcej »
mosiężny uchwyt meblowy lana

Gdzie zamontować uchwyty meblowe – kilka obowiązujących trendów i zasad

Wydawałoby się, że montaż uchwytów meblowych to nie żadna filozofia – uchwyty meblowe montujemy na froncie meblowym aby otwierać i zamykać meble. Nic bardziej mylnego. To, gdzie umiejscowisz uchwyty może wpłynąć nie tylko na funkcjonalność użytkowania mebla, ale przede wszystkim na to jak ostatecznie będzie prezentowało się pomieszczenie. Nie wierzysz? Oto kilka sposobów montażu uchwytów

Czytaj więcej »