Szukaj
Close this search box.

Podstawowe zasady Feng shui – jak je zastosować w sypialni?

O Feng shui każdy słyszał, ale kojarzy się głównie z jakimś azjatyckim dziwactwem, więc po co się przejmować.

BŁĄD

Zastosowanie zasad Feng shui w domu da Wam więcej niż pięknie dobrane meble – wniesie do domu dobrą, czystą energię i atmosferę, sprawi, że będzie to miejsce w którym Wy i Wasi bliscy będziecie czuć się dobrze, swobodnie, miejsce do którego będziecie chcieli wracać.

I mówię to z doświadczenia, moje ostatnie eksperymenty w mieszkaniu doprowadziły do zaburzenia przepływu energii – postawiłam fotel w złym miejscu i NIE MOGŁAM znieśc mojego salonu. Po prostu nie mogłam tam siedzieć – nazwijcie mnie wariatką, ale fotel przestawiłam, zaparzyłam kawę i odetchnęłam.

Nie zrobię Wam zdjęcia, bo w tym momencie w dawnym miejscu fotela stoi suszarka na ubrania (też trochę zakłóca mi zen…), ale obiecuję niedługo nadrobić na instagramie.

Kilka słów o Feng shui zanim zaczniemy.

Feng shui to starożytna, chińska filozofia projektowania przestrzeni wokół nas tak, aby wspierała przepływ energii w mieszkaniu czy miejscu które projektujemy. Dla Feng shui ważna jest zgodnośc pomieszczeń i przestrzeni z naturą. W Chinach zgodnie z zasadami tej filozofii planowane były nie tylko mieszkania czy domy,ale całe miasta i wsie.

Żeby zrozumieć tę filozofię trzeba zrozumieć jej podstawowe założenia filozofii Feng shui –  tłumacząc dosłownie: wiatr i woda, niewidzialne i nieuchwytne. Dwa żywioły, która aby służyły człowiekowi muszą występować w równowadze. Yin i Yang – pierwsza zasada właśnieo tym mówi – w naturze występują przeciwieństwa – ciepło i zimno – noc i dzień, czerń i biel – równowaga między tymi dwoma przeciwieństwami jest stanem, do którego Feng Shui chce dążyć.

O samej filozofii można mówić wiele i na pewno będę jeszcze o niej pisać, jednak co ważne, filozofia twierdzi, że odpowiednie ustawienie naszej przestrzeni jest w stanie uzdrowić wszystkie aspekty naszego życia – pracę, zdrowie czy związki, właśnie dzięki temu, że wprowadzimy do przestrzeni równowagę energetyczną i wpieramy odpowiedni przepływ energii.

Planując pomieszczenia powinniśmy zastanowić się więc przede wszystkim, jaki cel ma spełniać dane pomieszczenie i czy to, co w nim zaplanowaliśmy pozwoli nam ten cel osiągnąć

Sypialnia

Sypialnia to jedno z najwazniejszych pomieszczeń w mieszkaniu i bardzo ważne jest, żeby to właśnie tu energia sprzyjała relaksowi i odpoczynkowi.

Sypialnia odpowiedzialna jest za nasze zdrowie psychiczne i fizyczne (zdrowy sen) ale też za jakość naszych związków czy życia rodzinnego.

Jakich zasad należy się trzymać, aby żyć dobrze, długo i szczęśliwie

  • Po pierwsze z sypialni powinny zniknąć telewizory i komputery, przynoszą one energię pracy, stresu, złych wiadomości, a tego nie chcemy tuż przed snem.
  • Energia lubi okrągłe kształty i miękkie linie, jednak jeśli nie kusi Cię wizja zakupu okrągłego łóżka – unikaj ostrych kątów i kantów, postaw na miękkie, obłe kształty, delikatne rogi. Dlaczego? Energii łatwiej przepływać wokół takich kształtów.

  • Jeśli jesteśmy w temacie łóżka, tu też obowiązują pewne zasady – powinno być ono osiągalne z dwóch stron – nie stawiajmy więc jednego boku przy samej ścianie – nie powinno też być naprzeciwko drzwi (jak się położycie, Wasze stopy nie mogę pokazywać na drzwi).

Jeśli więc chcesz stworzyć udany związek z kimś szczególnym zasada jest prosta – musi mieć możliwość wstania w nocy do łazienki BEZ budzenia Cię, żeby się nad tobą przeturlać.

Zastanawiasz się, czemy boli Cię głowa i nie masz chłopaka? Już wiesz:

  • Po obydwu stronach łóżka powinny znaleźć się stoliki nocne – po pierwsze da poczucie harmonii i symetrii ale również spowoduje to powstanie energii zdrowego związku. Nawet jeśli jeszcze w takim nie jesteś, łatwiej będzie Ci go znaleźć.
  • Sypialnia nie powinna też być bardzo duża – wyjaśnień dlaczego nie wysypiamy się w dużych sypialniach można szukać w naszych instynktach przetrwania – w śnie jesteśmy bardzo obnażeni – nie mamy możliwości samoobrony – w mniejszych pomieszczeniach nasza podświadomość czuje się po prostu bardziej komfortowo.

Ładna, ale się nie wyśpisz:

  • Ten sam instynkt woli, żeby nasza głowa spoczywała blisko ściany – zagłówek powinien być więc bezpośrednio przy niej.
  • Głowa nie lubi również być bezpośrednio pod oknem – wszystko to, co dzieje się na zewnątrz zakłóci nasz odpoczynek, wniesie swoją energię do środka, a tego nie chcemy. Energia Chi wchodzi drzwiami i wylatuje oknem – jeśli będzie przepływać bezpośrednio nad naszym śpiącym ciałem, szansa jest, że nie będziemy spać spokojnie.

Tego nie chcemy:

  • Lustra z sypialni generalnie powinny zniknąć, jednak jesli już muszą tam być, niech nie będą naprzeciwko okna (energia wleci i od razu odbije się i wyleci z pokoju), zgodnie z filozofią feng shui nie mogą też odbijać naszego łóżka, ani generalnie nas – może to spowodować problemy w związku.

Czyli na pewno nie tak:

  • Materac nie może leżec na podłodze ani na łóżku z zabudowanym dołem (np. z przestrzenią do przechowywania) – powód jest prosty – energia chi musi cyrkulować nad i pod naszym ciałem kiedy śpimy – zabudowany dół uniemożliwi jej to.

To łóżko niżej musiałam wrzucić, bo jest po prostu piękne..

  • Sypialnia powinna być sypialnią – dlaczego? Jeśli planujemy pracować w sypialni ciężko będzie nam jednocześnie stworzyć w niej atmosferę aktywnej kreatywności stosując kolory stymulujące koncentrację i skupienie oraz atmosferę relaksu i miłości. Jeśli nie macie wyboru i musicie pracować w sypialni, dobrze jest wybrać takie meble, które można szybko posprzątać czy zamknąć bądź odgrodzić kiedy nie są używane.

Jak wyglądają Wasze sypialnie? Feng czy nie feng?

 

uchwyty do mebli z mosiądzu

Gałki meblowe mosiężne

Gdzie kupić uchwyty do mebli?

Wybór odpowiednich uchwytów do mebli może znacząco wpłynąć na wygląd wnętrza oraz funkcjonalność mebli. Zastanawiasz się, gdzie kupić uchwyty do mebli? Zakup tego ważnego elementu wyposażenia może wydawać się prosty, jednak dostępność wielu stylów, materiałów i cen wymaga świadomego podejścia. W tym artykule przyjrzymy się najlepszym źródłom oraz przedstawimy porady zakupowe, które ułatwią wybór odpowiednich

Czytaj więcej »
Min Barb S uchwyt meblowy z mosiądzu na froncie

Jakie uchwyty do białych mebli pokojowych? Trendy i porady

Zastanawiałeś się kiedyś, jakie uchwyty do białych mebli pokojowych będą najlepszym wyborem dla aranżacji Twojego wnętrza? Wybór odpowiednich uchwytów nie tylko podkreśli estetykę mebli, ale również doda im funkcjonalności. W artykule dowiesz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze uchwytów, jakie materiały i kolory będą najlepiej harmonizować z białymi frontami oraz jakie uchwyty sprawdzą się

Czytaj więcej »
Mosiężne uchwyty meblowe

Dla architektów – modele 3D mosiężnych uchwytów do mebli

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom projektantów i architektów, zapraszamy do pobrania plików 3D naszych uchwytów meblowych. Kolekcja wciąż jest niekompletna – prosimy o cierpliwość, pracujemy nad tym! Staramy się stale poszerzać ofertę dostępnych plików 3D – w przypadku problemów z pobraniem plików prosimy o kontakt na hello@opainteriors.com. Dziękujemy, że wybraliście nasze produkty! PLIKI 3D – POBIERZ Odbierz

Czytaj więcej »