Każdy miał babcię, albo ciotkę z perskim dywanem. Unikamy ich z tego samego powodu dla którego unikamy meblościanek i boazerii – kojarzą nam się z PRLem i interiorem naszych rodziców, ciotek i babć.
Problem w tym, że nasze ciotki, rodzice i babcie, łączyli wszystkie te trzy rzeczy w jednym pomieszczeniu – perskie dywany obok meblościanek na tle boazeryjnej ściany czy (w ekstremalnych przypadkach) sufitu
Nic dziwnego, że zbierało nam się na wymioty. Te czasy, my dears, już minęły – teraz patrzymy osobno na meblościanki, osobno na dywany, osobno na boazerię. I okazuje się, że nie są wcale takie złe!
Z dobrym perskim dywanem nie jest łatwo – wybór, nawet w marketach budowlanych, jest duży, jednak te tanie i ze sztucznych włókien wygladają po prostu źle. Wiem to, bo kiedyś sobie taki sprawiłam – bodajże za 200 zł. Na drugi dzień był zwrócony. Kolory – czerwony jest za intensywny, żółty za bardzo daje po oczach.
Patrzymy więc na jakośc inaczej robimy sobie jaja z perskiego dywanu, a nie kupujemy perski dywan.
Nie bedę ukrywać, aranżacja persa to temat dla wytrawnych dekoratorów, nie jest łatwo położyć go tak, żeby wyglądał dobrze i modnie.
Do jakich wnętrz pasują perskie dywany? Do różnych. Podejdźmy zatem do tematu systematycznie.
1. Naturalnych
Jeśli na ścianie masz rzuconą zieleń, a kanapa ma kolor fukcji, zapomnij o temacie.
Perskie dywany pasują do wnętrz o naturalnych kolorach, idealnie sprawdzą się we wnętrzach o białych ścianach z meblami z naturalnych tworzyw. Skórzana kanapa (w naturalnym kolorze), fotel w krowi wzór. DREWNIANA (lub przypominająca drewno) podłoga (nie kładziemy persa na kafle, choć i takie piękne stylizacje widziałam, ale to już bardziej zaawansowana filozofia). W takich wnętrzach pers będzie wyglądał spektakularnie.
2. Styl etniczny
Jeśli styl etniczny to wasz konik, perski dywan będzie świetnie wygladał w waszych wnętrzach.
Styl etniczny ma wiele odsłon, jednak w skrócie polega na sprawnym łączeniu elementów wystroju z kultur dla nas egzotycznych – azjatyckich, południowoamerykańskich, afrykańskich. Wnętrza ciepłe, przytulne, przypominające wczasy w meksyku.
Kwiaty, o których pisałam w poście, idealnie do tego stylu pasują. Domowa dżungla należy do etnicznych wnętrz.
3. Retro
O powracających meblach z lat 50, 60 i 70tych pisałam już wcześniej.
Mądrze zaaranżowane, aż proszą się o perski dywan.
4. Całe białe
Co mnie osobiście urzeka, to umieszczenie winnej czerwieni persa we wnętrzach w których dominuje biel. Ten dywan musi być jednak niezwykle piękny i świetnej jakości – na białym tle będzie głównym punktem dekoracyjnym całego pokoju.
Gdzie kupić?
Jeśli, tak jak ja, lubicie przechadzać się bez celu po IKEI, na pewno zauwazyliście, że na dywanach ukryty jest kącik z ciemniejszym oświetleniem – istny szwedzki arabski bazar. To dobre miejsce, żeby zacząć.
Duży wybór dywanów perskich jest na stronie CarpetVista. Mniejszy w popularnych sieciówkach jak Komfort.
Markety budowlane – np. Leroy Merlin, też mają jakąśtam selekcję, jednak nie kupujcie tych najtańszych – wyglądają po prostu źle.
Jeśli poważnie podchodzicie do tematu, zerknijcie na stronę dywany alladyn, mają dywany jedwabne, mnóóóstwo wzorów, absolutnie piękne. Cena powala, ale płacicie za jakość i autentyczność.
Ktoś z Was ma persa w domu?