Jak poprawnie położyć dywan w salonie i jadalni – poradnik

Misiaczki. Dzisiaj szybko i konkretnie odpowiadam na częste pytania dotyczące tego jak, do cholery, ułożyć dywan. W salonie – czyli w stosunku do sofy i stolika kawowego oraz w jadalni w stosunku do stołu i krzeseł.

Gotowi? Zaczynamy.

Jak poprawnie ułożyć dywan w salonie

W salonie główną zagwozdką jest jak ułożyć dywan względem sofy – czy kłaść dywan pod sofą, czy tuż przed nią, czy dywan powinien być dłuższy czy krótszy niż sofa? A może po prostu zastosować mały dywanik tylko pod stolik?

Jest kilka złotych zasad. Jeśli będziecie się ich trzymać nie zginiecie.

Dywan pod wszystkimi meblami w salonie

Dywan kupujemy taki duży, żeby zmieściły się na nim wszystkie meble wypoczynkowe – fotele, sofa i stolik. Stoją pewnie i dumnie na dywanie – nie na podłodze.

Rozwiązanie szczególnie polecane do salonów w których sofa NIE stoi pod ścianą.

Wszystkie meble zachodzą na dywan

Jeśli nie macie tyle miejsca albo nie możecie znaleźć odpowiednio dużego dywanu akceptowalną wersją jest również takie ustawienie dywanu, aby wszystkie meble 'zachodziły’ na dywan. Czyli stoją trochę na dywanie, trochę na podłodze, ale stały kontakt jest. Jest to również rozwiązanie dla pomieszczeń w których sofa stoi pod ścianą – nie ma wtedy konieczności, żeby stała na dywanie.

 

Jeśli macie ogromny dom (zazdroszczę) z dużą, otwartą przestrzenią, takie ułożenie mebli względem dywanu pięknie oddzieli Wam strefę wypoczynkową od np. jadalnej czy kuchni. Będzie swojego rodzaju ramą dla znajdujących się w salonie mebli.

Żaden mebel wypoczynkowy nie zachodzi na dywan

Tej opcji generalnie nie poleca się, jakiś taki mini dywanik/chodniczek wciśnięty między kanape a fotele nie prezentuje się świetnie. Sprawia wrażenie, że kupiliśmy za mały dywan i tak już zostało nam z lenistwa albo skąpstwa. Więc unikamy – ale są wyjątki.

W ostatnim czasie bardzo modne zrobiły się prawdziwe i sztuczne (trzymajmy się tych sztucznych proszę) skóry zamiast dywanów w salonie i te faktycznie zazwyczaj pełnią funkcję dekoracji pod stolik.

Nie wygląda to źle, moim zdaniem nawet bardzo dobrze, ale fajnie żeby fotel chociaż tak trochę, jedną nóżkę o tą skórę zahaczył.

 

Jak poprawnie ułożyć dywan w jadalni

W jadalni sytuacja wygląda podobnie, choć nieco inaczej.

Idealnych rozmiarów dywan trzyma się następującej zasady: na środku stawiamy stół, wokół stołu odsunięte krzesła, a dywan jeszcze wystaje nieco za krzesło.

Jeśli to nie jest możliwe, niechaj ten dywan chociaż sięga krawędzi lekko wysuniętego krzesła. Niech goście (i domownicy), wstając od stołu NIE szurają krzesłem po podłodze.

Pamiętajcie, że to co napisałam, to bardzo ogólne wskazówki. Służą temu, żeby w mieszkaniach były zachowane odpowiednie proporcje i – jako ogólna zasada – działają w każdym wnętrzu.

Widziałam jednak bardzo kreatywne i ciekawe mieszkania gdzie nijak te zasady nie były zastosowane – mały okrągły dywanik stał pod prostokątnym stolikiem kawowym. Na dywanie stało tylko jedno jadalniane krzesło. I wiecie co? Wyglądało to bajecznie!

Nie ma jednej magicznej zasady, a nieidealne wnętrza są właśnie najidealniejsze!

 

O nas

Mosieżne uchwyty meblowe

OPA! Interiors to sklep internetowy dla wszystkich kochających piękne wnętrza. 

W naszej ofercie znajdziesz mosiężne uchwyty meblowe, złote uchwyty meblowe oraz uchwyty meblowe ze stali nierdzewnej.

Stale poszerzamy nasz asortyment o nowe, ciekawe produkty o minimalistycznym, ponadczasowym wzornictwie

Dziękujemy, że jesteś z nami!

odkryj świat mosiężnych uchwytów i gałek meblowych opa!

mosieżne uchwyty meblowe

Jakie uchwyty meblowe wybrać do kuchni? Sprawdź najwygodniejsze rozwiązania.

Kuchnia to serce domu, miejsce, gdzie powstają aromatyczne dania i rodzą się niezapomniane chwile. Każdy detal ma znaczenie, dlatego wybór odpowiednich uchwytów meblowych może przyczynić się do stworzenia funkcjonalnej i stylowej przestrzeni kulinarnych wrażeń. Ponieważ to często właśnie w kuchni spędzamy najwięcej czasu otwierając i zamykając szafki wybór uchwytów ma tu spore znaczenie. W artykule

Czytaj więcej »
Margo mosiężny uchwyt meblowy brass cabinet handle

Piękno naturalnych materiałów we wnętrzach: gdzie zastosować mosiądz?

Coraz więcej osób szuka sposobów na wprowadzenie naturalnych materiałów do swoich wnętrz, aby stworzyć atmosferę spokoju, harmonii i bliskości natury. Wybór takich materiałów nie tylko nadaje pomieszczeniom niepowtarzalny charakter, ale także odzwierciedla troskę o środowisko naturalne oraz promuje zdrowy styl życia. Jednym z uniwersalnych materiałów, który doskonale komponuje się w różnych stylach wnętrzarskich, jest mosiądz.

Czytaj więcej »
mosiężny uchwyt meblowy lana

Gdzie zamontować uchwyty meblowe – kilka obowiązujących trendów i zasad

Wydawałoby się, że montaż uchwytów meblowych to nie żadna filozofia – uchwyty meblowe montujemy na froncie meblowym aby otwierać i zamykać meble. Nic bardziej mylnego. To, gdzie umiejscowisz uchwyty może wpłynąć nie tylko na funkcjonalność użytkowania mebla, ale przede wszystkim na to jak ostatecznie będzie prezentowało się pomieszczenie. Nie wierzysz? Oto kilka sposobów montażu uchwytów

Czytaj więcej »