Styl Art Deco – dla kogo i jak go osiągnąć?

Art Deco powraca do hoteli, do restauracji i do mieszkań zwykłych śmiertelników. To styl, który pojawił się na salonach zachodniej Europy w latach 20tych XX wieku, dekadę później powędrował do USA, a dziś, nie ukrywam, jest jednym z moich ulubionych powracających trendów.

Ulubionych, co nie oznacza, że urządziłabym tak swoje mieszkanie.  Uwielbiam jednak jadać w restauracjach które sa urządzone w tym stylu. Elegancki, ale nie sztywny-  pozwala nam poczuć się luksusowo bez spięcia. Art Deco to nie tylko nurt w architekturze wnętrz ale w sztuce generalnie – sztuka i wnętrza przenikają się, tworząc spójną całość.

Dla początkujących w temacie polecam obejrzeć film 'The Great Gatsby’ z Leonardo Di Caprio – pięknie pokazuje on wnętrza urządzone w tym właśnie stylu w wersji najbogatszej, pełnej przepychu, złota i koloru. Uczta dla oczu i fanów wyrafinowanego wzornictwa.

Czym charakteryzuje się styl Art Deco we wnętrzach?

  • Wyeksponowana sztuka

Jak już o tej sztuce mówimy. Odważne, olejne obrazy, rzeźby, lampy stylizowane na rzeźby – mają ważne i centralne miejsce w mieszkaniach art Deco. Oczywiście wracamy tu do stylistyki międzywojnia, odważne kolory i bryły, niebalanle wzory. Głośne printy – liście, lasy, dżungle.

  • Geometria

Zarówno w formie mebli jaki w całej kompozycji pomieszczenia. Przeglądając inspiracje w stylu Art Deco na pewno zauważycie, jak ważna w tych wnętrzach jest symetria i geometria. Tapety w mocne, geometryczne wzory, fronty szaf w tym samym stylu, odważne, okrągłe lustra. Koła, kwadraty, prostokąty. No i oczywiście wzór 'wachlarza’.

To styl bogaty więc nie wystarczy poustawiać stylizowane meble, żeby urządzić wnętrze Art Deco. Sztukateria na ścianach, ozdobne witraże, strategicznie przyklejone tapety – Art Deco to styl z detalem i trzeba na niego zwrócić szczególną uwagę.

  • Złoto i egzotyczne materiały

Jeśli luksus i elegancja to również złoto – złoty kolor zyskały stoliki, regały, klamki, nogi meblowe. Art Deco to subtelna sztuka łączenia detali, jeden niedopracowany szczegół może zrujnować finalny efekt.

Jeśli szukacie pięknych, złotych regałów w stylu Art Deco polecam zajrzeć do KARE Design, mają ciakawy wybór.

Stolik wyżej do kupienia online

W Art Deco bardzo widoczna jest otwartość stylu na wpływy. Wzory, rodzaje drewna czy tekstury przywędrowały z dalekich stron i przybrały formę, którą dziś nazywamy tak, a nie inaczej. Egzotyczne materiały, w tym drewno znajdziemy wykończone w połysku w połączeniu z metalami – miedzią, mosiądzem.

Tu Art Deco w bardzo nowoczesnej formie, modnej dziś.

Dla kogo?

Zdecydowanie dla osób przykładających wagę do detali, lubiących przebywać we wnętrzach przemyślanych i dopracowanych od A do Z, luksusowych, przepełnionych sztuką i piękny wzornictwem. A Wy? Co sądzicie o tym stylu?

Poczytaj o innych wnętrzarskich stylach:

Wabi-Sabi

Minimalizm

Daisy L złoty reling meblowy na froncie

Najlepsze połączenia gałka+reling – sprawdź które modele wybrać

Jak już doskonale wiecie, wszystkie nasze mosiężne uchwyty mają jednakowy kolor. Oznacza to, że możecie je ze sobą dowolnie łączyć i zestawiać — a takich kombinacji jest naprawdę wiele. Na które gałki warto się zdecydować, wybierając relingi z poszczególnych serii? Zapraszamy na intuicyjny przegląd. 1. Minimalistyczne uchwyty z serii Theresa Uchwyty z serii Theresa od

Czytaj więcej »
BarbS mosiężny uchwyt meblowy

Z jakimi materiałami najlepiej połączyć mosiężne uchwyty do mebli?

Mosiężne uchwyty do mebli to detal, który potrafi nadać charakteru całemu wnętrzu. Ciepły, złotawy odcień mosiądzu przyciąga wzrok i doskonale sprawdza się zarówno w aranżacjach klasycznych, jak i nowoczesnych. Aby jednak w pełni wydobyć ich potencjał dekoracyjny, warto wiedzieć, z jakimi materiałami najlepiej je łączyć. Poniżej przedstawiamy sprawdzone połączenia, które podkreślą piękno mosiężnych uchwytów i

Czytaj więcej »
mosiężny świecznik

10 rzeczy, które pominiesz przy urządzaniu mieszkania – i będziesz tego żałować

Wykańczanie mieszkania to emocjonujący etap – wszystko nabiera kształtów, a Twoje pomysły wreszcie stają się rzeczywistością. Ale to też moment, w którym trzeba podejmować dziesiątki decyzji, często pod presją czasu, budżetu i terminów ekip. Nietrudno wtedy pominąć rzeczy, które z pozoru wydają się nieistotne, ale potem… potrafią porządnie zirytować. Oto 10 rzeczy, które łatwo przeoczyć

Czytaj więcej »